Anu Raua stipendiumi pälvisid sel korral tekstiili eriala üliõpilane Kati Kuusemets ja pärandtehnoloogia magistrant Mareli Rannap — Tartu Ülikooli Sihtasutus
Tagasi

Kati Kuusemets on silma paistnud väga heade tulemustega õppetöös ja on lootust andev käsitööuurija. Kati oskuste ja teadmiste spekter on väga lai, ta on ühtviisi võimekas nii kirjalikus kui visuaalses eneseväljenduses ja tema tööd annavad aimu suurest nõudlikkusest iseenda vastu - see on üks olulisimaid omadusi, mida väärt tulemuste saavutamiseks tarvis.

Katil on peale selle ka suur algatus- ja organiseerimisvõime. Ta on osalenud arvukalt väiksemate õpikodade läbiviimises, olnud Mardilaada koolipoolse esindusboksi töö peakorraldaja ja käesoleval suvel õpetas ta rahvusvahelises Craft Campi käsitöölaagris eesti käsitööd.

Kati Kuusemetsa koolitöödena disainitud ja valmistatud paar rõivaeset on eksponeeritud Eesti Rahva Muuseumi rahvusliku moeajaloo ülevaatenäitusel „Külatänavalt punasele vaibale. 100 aastat rahvuslikku moodi“, mis on rahvusliku tekstiili erialale suurepäraseks reklaamiks.

Pärandtehnoloogia magistrikava üliõpilane Mareli Rannap on väga aktiivne ja abivalmis. Mareli uurimisteema on äärmiselt aktuaalne: ta loob oma töö kaudu rahvarõiva nõuandekeskuse mudeli, mis koondaks paikkonna rahvarõiva-alase teabe ja pakuks tuge nii rahvarõivaste kandjale kui valmistajale. Edaspidi võiks seda rakendada kõikjal Eestis. Kuna mudeldamine toimub Saaremaa nõuandekeskuse näitel, siis on Mareli koondanud ja süstematiseerinud märkimisväärse hulga teavet selle piirkonna rahvarõivaste kohta.

Magistritöö kirjutamise ja õpingute kõrval on ta tegelenud ka rahvarõivaste populariseerimisega. Mareli eestvedamisel on toimunud mitmeid rahvarõivaste valmistamise kursuseid Saaremaal.

2017. aasta sügissemestril esitati Anu Raua stipendiumikonkursile 13 esildist kokku kaheksale üliõpilasele. Kandidaadid (pildilt vasakult):
Kristiina Kesküla, rahvusliku ehituse III aasta
Marko Aatonen, rahvusliku ehituse III aasta
Grete Küppar, rahvusliku tekstiili IV aasta
Marit Külv, rahvusliku tekstiili IV aasta
Kati Kuusemets, rahvusliku tekstiili IV aasta
Mareli Rannap, pärandtehnoloogia magistrikava II aasta
Janis Pettai, rahvusliku metallitöö eriala III aasta
Marja-Leena Jaanus, pärandtehnoloogia magistriõppe II aasta
ning kultuuriakadeemia direktor Iñaki Sandoval ja rahvusliku käsitöö osakonna juhataja Ave Matsin.

Anu Raua stipendium loodi 2013. aastal sooviga tunnustada üliõpilast, kes on silma paistnud ainelise kultuuripärandi uurimise ja hoidmisega. Igal aastal antakse välja vähemalt üks stipendium, mille ühe osa moodustab rahaline toetus 1000 eurot ning teise osa naturaalmajanduslik toetus, mis sümboliseerib seotust maakultuuriga.