2024. aasta Liisa Kolumbuse stipendiumite laureaadid: toetus teaduse ja meditsiini tulevikule — Tartu Ülikooli Sihtasutus
Tagasi

Hanna Kadri Laas – samm edasi personaalse meditsiini suunas

Kolmanda aasta doktorant Hanna Kadri Laas keskendub oma teadustöös personaalse meditsiini arendamisele, uurides antibiootikumide individuaalset doseerimist. Tema fookus on antibiootikumil vankomütsiin, mille doseerimine on jätkuvalt meditsiinis väljakutse. „Oleme loonud mudeli valiku ja doseerimise algoritmi, mis valib patsiendi andmete alusel sobivaima mudeli ja soovitab optimaalseima doosi,” selgitas Hanna.

Stipendium võimaldab Hannal esitleda oma tööd 2025. aastal Viinis toimuval farmakokineetika ja farmakodünaamika alase teaduskonverentsil ESCMID Global ning soetada võimekama arvuti edasisteks teadusuuringuteks. „See on minu jaoks suur tunnustus ja toetus edasiseks tööks,“ sõnas ta.

Marta Velgan – lahendusi perearstide puuduse probleemile

Kuuenda aasta doktorant Marta Velgan uurib perearstide puuduse probleemi Eestis ja Euroopas. Tema sõnul on see süvenev kriis, mis vajab rahvusvahelist koostööd ja põhjalikke lahendusi. „Stipendium annab mulle võimaluse osaleda 2025. aastal rahvusvahelise perearstide organisatsiooni WONCA maailmakonverentsil, et jagada oma teadustöö tulemusi ja luua kontakte sarnaste teemade uurijatega,“ rääkis Marta.

Marta usub, et tema uurimused aitavad kaasa paremate lahenduste leidmisele perearstide puuduse leevendamiseks, rõhutades, et probleem ei mõjuta ainult Eestit, vaid on ülemaailmne.

Brita Laht – süvenemine raku uurimise meetoditesse

Esimese aasta doktorant Brita Laht keskendub oma teadustöös 1. tüüpi diabeedi patogeneesi ja tekkepõhjuste täpsustamisele, uurides diabeediga seotud muutusi immuunsüsteemi rakkudes. „Voolutsütomeetria, mida oma töös kasutan, võimaldab iseloomustada rakkude omadusi ühe raku kaupa ja väga kiiresti,“ selgitas Brita.

Stipendium võimaldab tal osaleda Yorki Ülikoolis voolutsütomeetria koolitusel, mis lihtsustab ja kiirendab tema uurimistööd. „See koolitus on minu doktoritöö jaoks hindamatu väärtusega,“ lisas Brita.

Mikk Tooming – meditsiinigeneetika uurimine Eesti populatsioonis

Mikk Tooming keskendub oma teadustöös rinna- ja munasarjavähi geneetilistele aspektidele Eesti populatsioonis. „Stipendiumi saamine on minu jaoks suur motivatsioon jätkata oma tööd meditsiinigeneetika valdkonnas,“ tõdes Mikk. Ta plaanib kasutada toetust osalemiseks 2025. aastal geneetika konverentsil, mis on oluline samm tema teadustöö edendamiseks.


Liisa Kolumbuse stipendium pakub väärtuslikku tuge noortele teadlastele, kelle töö aitab parandada inimeste tervist ja elukvaliteeti. Laureaadid väljendasid tänulikkust ja rõõmu saadud võimaluse eest, mis aitab neil jõuda lähemale oma teadustöö eesmärkidele ning panustada meditsiiniteaduse arengusse.