TÜ doktorant töötab välja želatiinpõhiste naharakkude kasvualuseid — Tartu Ülikooli Sihtasutus
Tagasi
Tartu ülikooli sihtasutus andis välja esimese 5000 euro suuruse Valda ja Bernard Õuna stipendiumi, millega toetatakse loodus- ja tehnoloogiateaduskonna doktorandi Kaido Siimoni teadustööd siirdamiseks sobivate želatiinpõhiste naharakkude kasvualuste väljatöötamisel.

Stipendiumi laureaadi Kaido Siimoni sõnul on bio- ja regeneratiivne meditsiin kiiresti arenevad ja kasvavad valdkonnad, millest võiks Eestis riigi täiendava panustamise ja erasektori eduka kaasamise korral kujuneda stabiilne ja tulus teadusmahukas tööstusvaldkond.

Oma teadustöös on Siimon koostöös kolleegidega keskendunud peamiselt siirdamiseks sobivate naharakkude kasvualuste väljatöötamisele. „Rängemate vigastuste, näiteks suuremate põletushaavade korral ei pruugi koe täielik loomulik paranemine olla võimalik. Meie töö eesmärk on materjaliteadlaste, arstide, rakubioloogide, füüsikute ja keemikute koostöös selliste omadustega materjalide loomine, mille siirdamine teeb võimalikuks kahjustatud koe täieliku taastumise ja mis sobib terve koe kasvatamiseks laboratoorsetes tingimustes patsiendi enda kehast eraldatud tervetest rakkudest,“ rääkis Siimon.

Valda ja Bernard Õuna stipendiumikomisjon, kuhu kuulusid TÜ molekulaarimmunoloogia professor Pärt Peterson, TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituudi juhataja Toivo Maimets ja immunoloogia professor Raivo Uibo, toetas Siimoni kandidatuuri üksmeelselt, kuid samas tõdes, et valiku tegemine oli raske.

Professor Peterson sõnas, et lisaks kõrgele teaduskvaliteedile oli tähelepanuväärne Siimoni teadustöö interdistsiplinaarne külg, mille eesmärk on nanotehnoloogiliste lahenduste abil välja töötada uusi materjale biomeditsiini jaoks.

„Biomeditsiini valdkonnal on väga suur potentsiaal ja selle valdkonna talentidesse panustamine on oluline investeering tulevikku, eriti arvestades praegust riigi vähest toetust noortele teadlastele,“ täiendas Peterson.

TÜ sihtasutuse juurde loodud Valda ja Bernard Õuna mälestusfondi algkapitali moodustab Valda Õuna testamendiga sihtasutusele määratud 500 000 euro suurune annetus. Mälestusfondi eesmärk on tunnustada Tartu ülikooli magistrantide ja doktorantide biomeditsiinialast teadustööd.

Lisainfo: Kaido Siimon, Tartu ülikooli doktorant, Valda ja Bernard Õuna stipendiumi esimene laureaat, e-post: kaido.siimon@ut.ee;

Pärt Peterson, TÜ molekulaarimmunoloogia professor, annetaja perekonna esindaja, tel: 737 4202, e-post: part.peterson@ut.ee.