Diplomaat ja insener Heino Ainso mälestuseks asutati Tartu Ülikooli Sihtasutuse juurde fond, mis toetab ajaloo ja õigusteaduse üliõpilaste uurimistöid ja õpinguid Tartu Ülikoolis — Tartu Ülikooli Sihtasutus

Heino oli aktiivne Eesti iseseisvuse taastamise eest võitleja, insener ja diplomaat. 2001. aastal omistas EV president Heino Ainsole Riigivapi V klassi teenetemärgi. Heino Ainso õppis, elas ja töötas USAs. Ta töötas insenerina mitmetes USA firmades ning oli hinnatud ekspert, keda kutsuti esinema ka erinevatesse ülikoolidesse. Tema poliitilise tegevuse kõrgpunktiks oli Balti riikide iseseisvuse taastamisele suunatud organisatsiooni BATUN (Balti Apell ÜROle) asutajaliikmeks (1966) ja korduvaks esimeheks olemine. BATUNi raames tehti üle 25 aasta järjepidevat koordineeritud tööd ÜRO ja mitmete suurriikide välisministeeriumite juures Molotovi - Ribbentropi pakti salaprotokollide avalikustamise ja Eesti iseseisvuse taastamise nimel.

"Heino Ainso stipendiumifond peaks aitama uurida BATUNi ja teiste pagulusbaltlaste organisatsioonide tegevust ning avastada nende rolli Balti riikide iseseisvuse taastamisel", ütles fondi asutaja Sirje Okas Ainso.

Ivar Raig lisas: "Fondi abiga peaks saama täita seniseid lünkasid pagulusbaltlaste, eeskätt paguluseestlaste panuse väljaselgitamisel Balti riikide iseseisvuse taastamisele kaasaaitamisel. See uudse ja avara tegevusväljaga teema pakub palju võimalusi huvitavate seminaride, konverentside ja õppereiside korraldamiseks ning vastavate publikatsioonide avaldamiseks".